10 Důvodu proč vyměnit Windows XP

10 důvodů, proč nepoužívat „XPčka“ a přejít na Windows 7

Windows XP nedávno oslavil deváté výročí. Ačkoliv se stále jedná o nejrozšířenější systém na světě, seznam funkcí, se kterými si neporadí, se s trochou nadsázky každý den rozšiřuje.

Na konci srpna oslavil operační systém Windows XP devět let existence. A skutečně má co slavit, v globálním i českém měřítku se totiž stále jedná o nejrozšířenější systém v historii a zůstává otázkou, jestli ho v penetraci vlastně někdo někdy vůbec překoná.

Co vlastně stojí za tímto obrovským úspěchem? Především čas. Windows XP byl jednoduše tak dlouho v produktivním věku, že postupně obsadil téměř všechny osobní počítače. Jeho následovníci to už mají mnohem těžší, Microsoft je totiž vydává v kratším intervalu. Než se tedy dokážou pořádně rozšířit, už na dveře klepe nová verze.

Windows XP byl ale samozřejmě i kvalitní systém, po Windows 2000 se jednalo o druhý NT systém pro masové využití na domácích počítačích i pracovních stanicích a díky třem servisním balíčkům bude docela slušně sloužit ještě roky.

windows xp.png
Windows XP a jeho legendární uživatelské rozhraní Luna

Přesto pomalu ale jistě přibývají další a další překážky – čas je jednoduše neúprosný. Před „XPčkami“ se postupně uzavírají některé nové moderní programy a stařičký systém už nemůže nabídnout ty nejpokročilejší funkce, které jsou samozřejmostí ve Windows 7.

Dali jsme hlavy dohromady a sepsali několik bodů, kde to skřípe a kde dostává legendární systém na frak od svého již druhého nástupce. Možná přijdete na další – v takovém případě se určitě pochlubte v diskuzi pod článkem.

Víme, který operační systém mají čtenáři Živě.cz nejraději

Hledání těchto klíčových důvodů bylo kolektivní redakční prací. První čtyři body má na svědomí David Polesný, další dva Ondra Bitto, poslední čtyři Jakub Čížek. Našli bychom i další důvody, stejně tak několik protichůdných argumentů ve prospěch Windows XP. Ale důvodů pro přechod z Windows XP na Windows 7 je bezesporu v součtu více a tato desítka jim podle nás vévodí.

1. Na první pohled babička

Grafická odlišnost Windows 7 oproti Windows XP je enormní. Jasné pastelové barvy prostředí Luna ve Windows XP byly ve své době odvážným nadčasovým krokem k opuštění šedých, hranatých oken, ovšem dnes už působí archaicky. A nějaký alternativní grafický motiv je jen slabou náplastí. Už Windows Vista přišly s elegantní průhledností prvků uživatelského prostředí a ve Windows 7 bylo vše doladěno. Prostředí je přehledné a moderní, pohon grafických efektů obstarává grafická karta a v případě zájmu si uživatel může snadno doladit barvu oken, jejich průhlednost, měnivé pozadí plochy a nesmíme zapomenout na možnost vybavení plochy systémovými widgety. Windows XP jsou zkrátka ve srovnání se sedmičkami na první pohled zastaralé.

Windows 7.jpg
Tohle vaše Windows XP neumí

2. Těžkopádná okna, chudý hlavní panel

Kromě grafické změny došlo ve Windows 7 i na mnohá funkční vylepšení, která výrazně zpříjemňují práci s programy. Otevřená okna bleskově uspořádáte pouhým přetažením myší k okrajům, vybrané okno zatřesením osamostatníte a v hlavním panelu můžete provádět nová kouzla. Třeba zobrazit v pruhovém náhledu otevřená okna aplikace, nebo si v kontextové nabídce připíchnout k programu důležité soubory. Inovací je tu mnoho, hlavní panel se každopádně zvětšil a můžete na něj pověsit všechny své nejvytíženější programy. Najdete je zde vždy na stejném místě, ať už jsou spuštěné, nebo zavřené.

Hlavni panel.jpg
Hlavní panel umí zobrazit náhledy spuštěných oken aplikace a další nové kousky

3. Zastaralé aplikace

Součástí systému Windows jsou různé základní aplikace, ty jsou ve Windows 7 oproti starým XP značně vylepšeny. Pomineme-li uživatelské prostředí s Ribbonem, je tu především rozšířená podpora dokumentových formátů ve WordPadu a také pro Windows Media Player je v systému připravena daleko širší výbava kodeků. K dispozici jsou také nové praktické programy, jako například rychlé poznámky na plochu či nástroj pro rychlé vytváření obrazových výstřižků z dění na obrazovce.

Riboon.jpg
Nový Wordpad a Malování s Ribbonem a novýmmi funkcemi

4. Chybějící podpora pro nové programy

Postupem času bude přibývat programů, které na Windows XP prostě nerozjedete, přinejmenším ne zcela korektně. Hned si můžete nechat zajít chuť na nový Internet Explorer 9, nebo již brzy uvedený balíček multimediálních aplikací Windows Live Essentials.

IE9.jpg
S Windows XP si nechte zajít chuť na Internet Explorer 9 

5. Tisíckrát záplatované bezpečí

Windows XP byla a jsou po instalaci taková malá holátka – v dnešní době je zapotřebí hned instalovat dostupné Service Packy a přidat jednotlivé bezpečnostní aplikace, jelikož v sobě nemají vůbec nic. Windows 7 se naproti tomu mohou pochlubit rozšířeným firewallem, ruku v ruce výchozím Windows Defenderem, který řadě uživatelů může pro základní ochranu před spywarem stačit. Řízení uživatelských účtů samozřejmě patří mezi největší vylepšení, byť je většina pokročilých uživatelů po instalaci vypíná, respektive snižuje jeho striktnost.

fw.png
Brána firewall ve Windows 7 v pokročilém nastavení nabízí řadu detailních možností

6. Nedostupnost nových ovladačů 

Drtivá většina novějšího hardwaru v systému Windows 7 spolehlivě funguje hned po připojení, pomohou k tomu výchozí ovladače v systému. Letitá Windows XP logicky nemohou mít ve výchozí instalaci takovou podporu nových zařízení, a tak je zpravidla nutné sáhnout po ovladačích na přidruženém CD a doufat, že ještě sám daný výrobce XP nezavrhl. Situace se do budoucna nebude zlepšovat, spíš naopak, a tak se nové hardwarové součásti budou stávat ve Windows XP stále větším peklem.

zarizeni.png
Přehled a správa zařízení ve Windows 7 

7. Ruční instalace ovladačů

Instalace ovladačů na Windows XP byla kapitolou sama pro sebe. Velmi dobře si vzpomínám na svůj stařičký notebook značky Umax, kterého jsem po instalaci čistého systému musel zásobit hromadou CD disků s ovladači. Dokonce jsem považoval za něco zcela běžného, že je třeba ručně instalovat ovladače síťové karty. Situace se začala obracet k lepšímu až s příchodem Windows Vista, který si většinu ovladačů dokázal sám stáhnout po prvním připojení k internetu, a to vše nakonec završily Sedmičky, kde s běžným hardwarem a perifériemi nepotřebujete jediný ručně instalovaný ovladač. Vše po startu poběží a vy budete jen nevěřícně kroutit hlavou, jak jste vlastně vůbec mohli žít podle starých pravidel.

windows update.png
Správce aktualizací se už ani zdaleka nestará pouze o záplaty, ale i o
běžné ovladače hardwaru a perfiérií – samozřejmě ty podepsané Microsoftem

8. Také motor něco pamatuje

Windows 7 je mnohem výkonnější než jeho devět let starý předchůdce. Uživatelské rozhraní je akcelerované pomocí grafické karty, hlavní procesor se tak může věnovat běžné činnosti. Samozřejmostí je pokorčilá podpora vícejádrového prostředí, systém je připravený pro virtualizaci a pro nejnovější verzi DirectX. V nitru pak tepe nové jádro Minwin, které zaručuje především velmi rychlý a čistý vývoj dalších verzí. Překážkou nebude ani velký disk, extrémně velká operační paměť a podpora nejnovějšího hardwaru.

vykon.png
Už od dob Windows Aero umí systém měřit výkon

9. Hledání ještě nebyla věc systému

Specialitou Windows Vista a Sedmiček je také integrované hledání přímo z nabídky Start. Sice nenabízí některé pokročilé vlastnosti služby Windows Desktop Search ze světa Windows XP, je ale intuitivní a rychle dostupné a indexování ostatně také probíhá mnohem rychleji než na starých Windows XP. Samozřejmostí je indexace nejen názvu souborů, ale i jejich obsahu nebo třeba pošty v Outlooku. V nabídce Start tedy najdete prakticky vše. Celý vyhledávací systém nakonec můžete sami rozšiřovat o nejrůznější webové vyhledávače, mezi výsledky se tak mohou objevit třeba i videa z Youtube.

hledani.png  hledani.png
Fulltextové vyhledávání přímo z nabídky Start a v samostatném okně
Samozřejmostí je indexace pošty, ale třeba i propojení s YouTube nebo Googlem

10. Prostě devět let starý systém

Nejpodstatnější slabinou je ovšem už ta prostá skutečnost, že je Windows XP jednoduše příliš starý. V posledních dvaceti letech nenastala situace, aby se jeden jediný operační systém držel na výsluní tak dlouho a z nepochopitelného důvodu zůstával natolik populární. Dnes jej postupně přestávají podporovat výrobci hardwaru i náročného softwaru a to i přes skutečnost, že v průběhu let získal tři servisní balíčky. Skutečně přelomový však byl pouze jeden z nich.

 

Kdo nedá na svá Windows XP dopustit, nechť si přečte pokračování:

 

 

10 důvodů, proč zůstat u Windows XP

Autor: David PolesnýDavid Polesný Vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Windows XP je sice devět let starý systém, přesto svou službu stále splní. Pokud máte pocit, že už je na odpis, máme pro vás 10 důvodů, proč ho používat dál.

Včerejším článkem, kde jsme sebrali deset důvodů, proč přejít z Windows XP na novější Sedmičky, jsme rozbouřili diskuzi a možná i naštvali pár čtenářů. To ovšem nebylo účelem. Windows XP jsou podle našeho názoru již výběhovým systémem, u kterého nemá smysl dále setrvávat. Za tím si stojíme a článek měl sloužit jen jako inspirace pro ty, kteří by s přechodem na novější systém váhali. Přiznejme si, že dříve nebo později z Windows XP na novější verzi Windows přejde většina z vás. Ale pochopitelně se nabízí celá řada argumentů, proč se do upgradu systému nijak nehrnout.

Pro úplnost a ucelení informací proto přinášíme i druhý pohled na věc. Níže najdete deset hlavních důvodů, proč setrvat u Windows XP a nekupovat Windows 7.

1. Pro práci nejsou potřeba grafické efekty

Jednou z hlavních inovací nástupců Windows XP je přepracované grafické prostředí, které působí moderně a hraje si s průhledností. Podvědomě to práci jistě zpříjemní, ovšem můžeme se bez toho obejít. Stále se najdou tací, kteří přepínají styl na šedá hranatá okénka ve stylu Windows 95, a s počítačem spokojeně pracují. Právě styly jinak umožňují celkem snadnou cestu od okoukaných výchozích barev prostředí Luna a pro Windows XP jich na internetu najdete hromadu. Stejně tak různých nástrojů, které vám přidají i různé grafické efekty připodobňující Windows 7.

XP1.jpg
Windows XP ve výchozím grafickém motivu

2. Chybějící funkce řeší aplikace

Windows 7 přichází z mnohými vychytávkami, které zrychlí a zpříjemní práci se systémem. Ať už jde o přichytávání oken, klávesové zkratky, šifrování složek, nebo třeba integrované indexování obsahu a rychlé vyhledávání. Mnoho z těchto funkcí si ale můžete dopřát i na Windows XP prostřednictvím doplňujících aplikací třetích stran. Pokud to s nimi nepřeženete, systém by měl zůstat stále svižný. Alternativní aplikace mohou vyřešit také problém s nedostupností některých nových programů, typicky Internet Exploreru 9. Nový Firefox, Chrome či Opera ještě nějaký rok na Windows XP poběží.

3. Léty a miliony uživatelů prověřený systém

Windows XP existují devět let, po které posbíraly nespočet aktualizací a tři velké v podobě Service Packů. Na jednu stranu je to nevýhoda, každá záplata je zásahem do systému, který může vyvolat další problémy. Ovšem na druhou stranu jsou za ty roky vyladěny snad všechny větší chyby, které se v systému vyskytovaly. Ohromná masa uživatelů je pak zárukou, že se případné chyby odhalí a následně opraví. Alespoň do doby, dokud bude Microsoft Windows XP podporovat.

4. Menší nároky na HW

Windows XP jsou navrženy pro konfigurace počítačů, které byly běžné v roce 2001. To z dnešního pohledu znamená výběhové, nevýkonné stroje. Nicméně pokud pro váš styl práce s počítačem výkon dostačuje, nebudou mít Windows XP s provozem problém. A na novějších konfiguracích může působit dokonce svižněji než Windows 7. Ovšem zde je na místě připomenout, že Windows 7 můžete rovněž provozovat bez grafických ozdob a jak ukázal náš test v Computeru, Windows 7 Starter jsou na aktuálních netboocích, tedy počítačích s poměrně slabým výkonem, nejvhodnější volbou. Windows XP však nijak dramaticky nezaostávají.

Minimální a doporučená konfigurace počítače pro Windows XP (zdroj: Wikipedia):

 

Minimum

Doporučené

Procesor

233 MHz

300 MHz nebo vyšší

Operační paměť

64 MB RAM

128 MB RAM nebo více

Grafická karta a monitor

Super VGA (800 × 600)

Super VGA (800 × 600) a vyšší

Volné místo na HDD

1,5 GB

1,5 GB a více

Mechaniky

CD-ROM

CD-ROM nebo DVD-ROM

Zařízení

Myš a Klávesnice

Myš a klávesnice

Další

-

Zvuková karta, reproduktory nebo sluchátka

5. Dostupnost ovladačů i na starší HW

Ve včerejším článku jsme se snažili nahlížet spíše do budoucna, jenomže v praxi často musíme řešit problém opačného směru – tedy dohledat ovladače ke starší tiskárně, zvukové kartě atp. Pokud provozujete Windows 7, často nebude potřebný driver ke staršímu hardwaru k dispozici, kdežto na Windows XP jej celkem s jistotou vždy seženete. Pokud se nehrnete do nákupu nejnovějšího hardwaru a raději využíváte dostupnější, avšak výkonově dostačující starší kousky, budete za Windows XP vděční.

6. Nemusím se učit novému

Kromě vizuálních změn přináší Windows 7 i několik funkčních změn v uživatelském prostředí, v čele s přepracovaným hlavním panelem. Kdo si na nový panel ve Windows 7 zvykne, ten už se nebude chtít vrátit (alespoň v redakci to tak máme). Ale uživatel si musí po letech rutiny zvykat na něco nového. Panel ve Windows XP svou zásadní úlohu, tedy správu oken spuštěných aplikací, dobře zvládne. Windows 7 jde na to trochu jinak, nabídne nějaké funkce navíc, ale musíte si nějaký čas zvykat a možná vám to bude protivné, protože si zvykat jednoduše nechcete. Podobně se změny dotkly dialogů pro nastavení sítě, obrazovky a vůbec je v ovládacích panelech většina věcí trochu jinak. Při přechodu na nový systém můžete pochopitelně chvíli hledat a tápat, pokud zůstanete s Windows XP, nemusíte nic takového řešit a dál pracovat v zaběhlém tempu.

XP2.jpg
Hlavní panel, malé ikonky rychlého spouštění a nabídka Start tak, jak je léta známe

7. Stále solidní výkon

Ačkoli Windows XP něco pamatují, díky aktualizacím udržely krok s technikou. Výrobci hardwaru doposud s Windows XP počítali, a tak ovladače zatím zpravidla nechybí. Omezení a výjimku tu jsou, chybí například podpora vyšších verzí Direct X, musíte se spokojit s devítkou. Ale to bude trápit jen náročnější uživatele, stejně jako starší jádro a chybějící podpora nejnovějšího high-end hardwaru. Kdo by vyžadoval 64bitový systém, může si ho dopřát i prostřednictvím Windows XP, které jsou v této verzi postaveny na jádře Windows Serveru 2003. Ovšem 64bitové Windows XP už nikde oficiálně neseženete a přecházet na ně v dnešní době by byla hloupost. Zkrátka Windows XP v pohodě doslouží spolu s hardwarem, pro který byly navrženy a ze kterého by Windows 7 více výkonu příliš nevytáhly.

8. Vylepšené aplikace nejsou potřeba

Součástí Windows 7 jsou vylepšené aplikace, jako je WordPad, Malování nebo Windows Media Player, nějaké drobnosti také přibyly. Stávají se tak použitelnějšími, než byly kdysi, třeba právě za časů Windows XP. Tehdy si ale mnoho uživatelů zvyklo tyto dodatečné služby ignorovat, zcela se bez nich obejdou a v novém systému je ani nebudou hledat.


XP3.jpg
WordPad a Malování ve Windows XP

9. Zahraju si i starší hry

V minulosti vyšla řada zajímavých her a kdo si na nich vybudoval „závislost“, může v novém systému zažít nepříjemnou odvykačku. Starší hra optimalizovaná pro Windows XP může mít ve Windows 7 problém se spuštěním. A nepomůže zde ani XP Mode, který umožní virtualizovat Windows XP na novějším systému, protože má značně omezené hardwarové prostředky.

10. Ušetřím peníze

Stěžejním důvodem, proč si nechat Windows XP, jsou peníze. Přechod z XP na Windows 7 Home Premium vás vyjde na nějaké dva a půl tisíce, což se každému utrácet pochopitelně nechce a raději setrvá na fungujících Windows XP. Pokud pracujete s notebookem, který hodláte časem vyměnit za výkonnější, není se čemu divit. Nový systém dostanete v podstatě „zdarma“ při nákupu nového počítače, který byste bez systému stejně jen velmi těžko sháněli.

Víme, který operační systém mají čtenáři Živě.cz nejraději

 

Komentář k nekončícím sporům:

Mezi námi fandy počítačů… S operačním systémem je to podobné jako s auty – můžete mít devět let staré auto, které má slušný motor, jede velmi svižně, výbava je solidní a bezproblémový technický stav máte podchycený třemi preventivními generálkami v autorizovaném servisu. Jenomže můžete si připlatit a mít auto nové, hezčí, luxusnější s modernější výbavou, vyšším výkonem a různými vychytávkami.

Obě auta splní svou službu – spolehlivě vás odvezou, kam potřebujete, můžete si po cestě poslouchat rádio či pouštět klimatizaci. Ale v novém autě se budete cítit lépe už třeba proto, jak vypadá. Sice můžete namítat, že je pro vás design interiéru nepodstatný, ale v tom prostředí trávíte dost času, periferně ho vnímáte a působí na vás. Stejně tak vylepšený styl ovládání rádia, topení či palubního počítače, který umí víc funkcí.

Úplně stejné je to s operačním systémem v počítači. I taková maličkost jako je grafické prostředí může práci zpříjemnit. Design a drobné vychytávky umocňují dobrý dojem, jehož základem je kvalitní podvozek a výborný motor. Na druhou stranu, na nové auto vám nepůjde namontovat střešní nosič z toho starého…

Je to věčné dilema, ale ohledně operačních systémů Windows máme v redakci jasno. Pokud snad váháte s přestupem na Windows 7, prostě neváhejte... Jediným důvodem k vyčkávání je plánovaný nákup nového notebooku či jiného počítače, ke kterému nový systém dostanete. A pokud jste se svým počítačem i systémem spokojeni a o změně proto neuvažujete, tak je to v nejlepším pořádku a podobné články či diskuze pod nimi vás vůbec nemusí vzrušovat.